Cumhurbaşkanı Erdoğan: israil UAD'nin hiçbir kararına uymadı çünkü yanında ABD var Cumhurbaşkanı Erdoğan: israil UAD'nin hiçbir kararına uymadı çünkü yanında ABD var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri seçimine ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Erdoğan, NATO Genel Sekreteri'nin seçiminde stratejik bir karar alacaklarını vurguladı.

Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ve Hollanda arasındaki işbirliğine değindi. İki ülke arasındaki ticaret ve ekonomik ilişkilerin güçlendiğini belirten Erdoğan, savunma sanayi, yeşil ve dijital dönüşüm ile enerji sektörlerinde yeni ortaklıklar kurulacağını açıkladı.

Görüşmede, Gazze'deki durum ve terörle mücadele konularının da ele alındığını ifade eden Erdoğan, Gazze'deki katliamların durdurulması ve kalıcı bir ateşkesin sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Terörle mücadelede kararlılıkla hareket edilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, PKK gibi terör örgütlerine karşı müsamaha gösterilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Erdoğan, temmuz ayında Washington'da gerçekleştirilecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri seçiminin de gündemlerinde olduğunu söyledi. Bu süreçte, kararlarını stratejik akıl ve hakkaniyet çerçevesinde vereceklerini belirten Erdoğan, NATO'nun gelecekteki liderinin Avrupa Atlantik Güvenliği'nin sağlanmasına öncelik vereceğini ve savunma sanayi alanındaki kısıtlamaların kaldırılması için çaba göstereceğini ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı