Kanada'da orman yangınları 95 bin hektarlık alana yayıldı Kanada'da orman yangınları 95 bin hektarlık alana yayıldı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna ile ateşkes şartlarına ilişkin yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi. 

Stoltenberg,  "Ukrayna'nın kendi topraklarından kuvvetlerini çekmesi değil, Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna topraklarından kuvvetlerini çekmesi gerekiyor." açıklamasını yaptı.

Putin’in ateşkes için öne sürdüğü şartları değerlendiren Stoltenberg,  "Ukrayna'nın birliklerini Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'dan çekmesi ve NATO'ya katılma isteğinden vazgeçmesi halinde Kiev ile müzakerelere başlayabilecekleri" yönündeki açıklamaları için  bunun "iyi niyetle yapılmış bir teklif olmadığını" belirtti.

Stoltenberg, ateşkes şartlarına ilişkin, "Ukrayna'nın kendi topraklarından kuvvetlerini çekmesi değil, Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna topraklarından kuvvetlerini çekmesi gerekiyor. Bu öneri aslında Rusya'nın daha fazla Ukrayna toprağını, Ukrayna'ya ait olmadığını iddia ettiği dört bölgeyi işgal etme hakkına sahip olması gerektiği anlamına geliyor." diye belirtti. 

Kaynak: (İLKHA)