NATO'nun, "Sarsılmaz Savunucu 2024" (Steadfast Defender 2024) tatbikatı, bugün itibariyle 90 bin askerin katılımıyla başladı. Bu büyük çaplı tatbikat, ABD'ye ait USS Gunston Hall gemisinin Norfolk'tan Atlas Okyanusu'nun diğer yakasına geçişiyle işaretlendi.

NATO'dan yapılan açıklamaya göre, tatbikat kapsamında ABD'ye ait USS Gunston Hall'un yanı sıra Kanada'dan HMCS Charlottetown fırkateyni de Avrupa'ya hareket edecek. Bu operasyonlar, ittifakın Kuzey Amerika'dan Avrupa'ya askeri birlik taşıma yeteneğini göstermeyi amaçlıyor.

Açıklamada, 31 NATO üyesi ve aday ülke ile İsveç'ten toplamda yaklaşık 90 bin askerin tatbikata katılacağı ifade edildi. Tatbikat, mayıs sonuna kadar devam edecek.

New York'ta, Biden'ı protesto eden 50'ye yakın protestocu gözaltına alındı New York'ta, Biden'ı protesto eden 50'ye yakın protestocu gözaltına alındı

"Sarsılmaz Savunucu 2024" tatbikatı, NATO'nun Soğuk Savaş dönemindeki en büyük tatbikatlardan biri olma özelliğini taşıyor. NATO'nun 1988'de gerçekleştirdiği "REFORGER" tatbikatı, 125 bin katılımcı ile Soğuk Savaş dönemindeki son büyük tatbikat olarak biliniyor.

Kaynak:  (İLKHA)