İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 11 sözleşmeli bilişim personeli alımı yapacak. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, başvuru şartları ve diğer detaylar şöyle:

202 ALES Sınavının Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Yayımlandı 202 ALES Sınavının Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Yayımlandı

Başvuru şartları neler?

Başvuracak adayların Türk vatandaşı olması, kamu haklarından mahrum bulunmaması, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu olumlu olması, erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmaması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde belirtilen şartları taşıması, 2020 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan (KPSS) lisans düzeyinde en az 70 puan almış olması, ilgili alanda en az 4 yıllık lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olması, belirtilen programlama dilleri ve teknolojileri hakkında bilgi ve deneyim sahibi olması gerekiyor.

Başvuru nasıl yapılacak?

Başvurular, 28 Şubat-5 Mart 2024 tarihleri arasında e-Devlet üzerinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü-Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım ve http://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr internet adresi üzerinden gerçekleştirilecek. Başvuru yapacak adayların, başvuru formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurması, istenen belgeleri elektronik ortamda yüklemesi ve başvuru onayını alması gerekiyor.

Sınavlar ne zaman ve nerede yapılacak?

Başvuru yapan adaylar arasından KPSS puan sıralamasına göre belirlenen sayıda aday, yazılı ve sözlü sınava çağrılacak. Yazılı sınav, 27 Mart 2024 tarihinde Ankara’da yapılacak. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, sözlü sınava katılmaya hak kazanacak. Sözlü sınav, 17-19 Nisan 2024 tarihlerinde Ankara’da yapılacak. Sınav sonuçları, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde ilan edilecek.

Kaynak: (İLKHA)