Altın Fiyatları Rekor Kırmaya Devam Ediyor Altın Fiyatları Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 yılının ilk ayına ilişkin enflasyon verilerini duyurdu. Buna göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ocakta bir önceki aya göre yüzde 6,7, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64,9 arttı. Enflasyon, hem aylık hem de yıllık bazda piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Piyasa anketlerine göre, ocak ayında aylık enflasyonun yüzde 5,9, yıllık enflasyonun ise yüzde 63,5 olması bekleniyordu.

Enflasyonun ana eğilimi etkilenmedi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ocak ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Bakan Şimşek, ocak ayında aylık enflasyonun geçici etkiler kaynaklı yükseldiğini ancak enflasyonun ana eğiliminin etkilenmediğini belirtti. Bakan Şimşek, “Ocak ayında büyük oranda enflasyona yansıyan bu etkilerin enflasyonun ana eğilimini etkilemesini beklemiyoruz.” dedi.

Şubat’ta enflasyon düşmeye başlayacak

Bakan Şimşek, paylaşımında, şubat ayından itibaren enflasyonun düşüşe geçeceğini ve tahminlerle uyumlu olacağını söyledi. Bakan Şimşek, “Şubat’tan itibaren aylık enflasyonun kayda değer şekilde düşerek tahmin patikamızla uyumlu seyredeceğini öngörüyoruz. Yıllık enflasyonda ise yılın ikinci yarısında belirgin bir gerileme göreceğiz.” diye konuştu.

Fiyat istikrarı temel önceliğimizdir

Bakan Şimşek, paylaşımında, fiyat istikrarını sağlamanın temel öncelikleri olduğunu da vurguladı. Bakan Şimşek, “Fiyat istikrarını sağlamak temel önceliğimizdir. Bu doğrultuda, ekonomi programımızı kararlılıkla uygulamaya devam ediyoruz. Mali disiplin ile dezenflasyon sürecine destek olurken, yapısal reformlarla kazanımlarımızı kalıcılaştıracağız.” dedi.

Kaynak: (İLKHA)