Ticaret Bakanı Bolat, ocak ayında gerçekleşen ihracat rakamlarını basın toplantısıyla duyurdu. Bakan Bolat, ocak ayında ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 artış göstererek 20 milyar 28 milyon dolara ulaştığını belirtti. Bakan Bolat, bu rakamın tarihin en yüksek ocak ayı ihracatı olduğunu vurguladı.

Gümrük Muhafaza’dan Rekor Kaçakçılık Operasyonu: Gümrük Muhafaza’dan Rekor Kaçakçılık Operasyonu:

İhracatın Artışında Hangi Sektörler Etkili Oldu?

Bakan Bolat, ihracatın artışında sanayi, tarım ve madencilik sektörlerinin payının büyük olduğunu söyledi. Sanayi sektörü ihracatı yüzde 4,2, tarım sektörü ihracatı yüzde 2,9, madencilik sektörü ihracatı ise yüzde 1,5 arttı. Bakan Bolat, ayrıca otomotiv, kimya, elektrik-elektronik, demir-çelik ve hazır giyim sektörlerinin de ihracatın lokomotifi olduğunu ifade etti.

İhracatın En Fazla Yapıldığı Ülkeler Hangileri?

Bakan Bolat, ocak ayında ihracatın en fazla yapıldığı ülkelerin sıralamasını da paylaştı. Buna göre, ocak ayında en fazla ihracat yapılan ülke 1 milyar 513 milyon dolarla Almanya oldu. Almanya’yı 1 milyar 113 milyon dolarla İngiltere, 1 milyar 41 milyon dolarla Irak, 1 milyar 10 milyon dolarla ABD ve 953 milyon dolarla İtalya izledi. Bakan Bolat, ayrıca Afrika, Asya ve Latin Amerika ülkelerine de ihracatın arttığını kaydetti.

Kaynak: AA