Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satış sayısı Ocak ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 17,8 gerileyerek 80 bin 308’e düştü.

Ocak ayında konut satışlarında İstanbul 13 bin 423 konut satışı ve yüzde 16,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Bu ili 6 bin 709 konut satışı ve yüzde 8,4 payla Ankara, 5 bin 250 konut satışı ve yüzde 6,5 payla Antalya takip etti.

Konut satış sayısının en az olduğu iller ise 17 konutla Ardahan, 38 konutla Hakkari ve 40 konutla Bayburt oldu.

İpotekli Konut Satışları Sert Düştü

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63,5 azalarak 5 bin 915 olarak kayıtlara geçti. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 7,4 olarak gerçekleşti.

Ocak ayındaki ipotekli satışların bin 404’ü, ilk el satışları olarak belirlendi. İpotekli konut satışlarının düşmesinde, faiz oranlarının yüksek seyretmesi ve kredi koşullarının sıkılaşması etkili oldu.

Bakan Fidan ve BM Genel Sekreteri Guterres Telefonda Görüştü Bakan Fidan ve BM Genel Sekreteri Guterres Telefonda Görüştü

İlk El ve İkinci El Konut Satışları Azaldı

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,2 azalarak 25 bin 263’e geriledi. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışlarının payı yüzde 31,5 olarak tespit edildi.

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,6 azalış göstererek 55 bin 45’e düştü. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışlarının payı yüzde 68,5 olarak hesaplandı.

Yabancılara Konut Satışları Yarı Yarıya Azaldı

Yabancılara yapılan konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,5 azalarak 2 bin 61 oldu. Ocak ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışlarının payı yüzde 2,6 oldu.

Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 747 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı sırasıyla 710 konut satışı ile İstanbul ve 211 konut satışı ile Mersin izledi.

Yabancılara konut satışlarının azalmasında, küresel salgın, seyahat kısıtlamaları ve kur dalgalanmaları etkili oldu.

Ruslar Türkiye’den En Çok Konut Alanlar Oldu

Ocak ayında ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı. Ocakta Rusya vatandaşları Türkiye’den 555 konut satın aldı. Rusya vatandaşlarını sırasıyla 208 konut ile İran, 127 konut ile Ukrayna, 99 konut ile Irak ve Kazakistan vatandaşları izledi.

Rusların Türkiye’den konut almasında, iklim, yaşam kalitesi, fiyat avantajı ve vize kolaylığı gibi faktörler rol oynadı.

Kaynak: (İLKHA)