Öğretmen adayları, sınavlara hazırlanırken bir umut ışığıyla geleceğe bakıyorlar. Ancak son bir yıldır atama bekleyen öğretmenler, sukut-u hayale uğramış durumda. Özellikle Cumhurbaşkanı seçimi ve yerel seçimler sonrası maliye bakanlığının izin vermemesi, atamaların önünü tıkıyor. Öğretmenlerin sayısı fazla olduğundan sonuç alınamıyor ve mağduriyet artıyor. Özellikle mağdur öğretmenlere bir çıkış yolu gösterilmesi gerekiyor.

Ücretli Öğretmenlerin Sorunları

Ücretli öğretmenler, çalışma koşulları ve maaşları konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Yaklaşık 14-16 gün sigortalı çalışan ücretli öğretmenler, diğer günlerde sigortasız olarak çalışıyorlar. Aldıkları maaş, asgari ücrete bile yakın değil. Belirli birimlerde asgari ücreti yakalayabilenler olsa da, çoğu öğretmen 10-12 bin lira arasında ücretli olarak çalışıyor. Bu sorunun çözülmesi için derhal atama takvimi yapılmalı ve ciddi bir alım gerçekleştirilmelidir.

Otomobil şarampole devrildi: 2'si çocuk 5 yaralı Otomobil şarampole devrildi: 2'si çocuk 5 yaralı

Teknoloji ve Değişmez Takvimler

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrenci kayıtlarından öğretmen ve idareci atamalarına kadar değişmez bir takvim oluşturmalıdır. Zamana, zemine veya konjektöre göre hareket edildiğinde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Atama bekleyen öğretmenler hangi takvimde atama yapılacağını, sınavların ne zaman yapılacağını ve okullara ne zaman başlayacaklarını bilmelidir. Teknoloji çağında bu takvimleri oturtmak zor değil. Böylece insanlar tedbirlerini alabilir ve sorunları daha etkin bir şekilde azaltabilirler.

Kaynak: (İLKHA)