Eğitimde Yeni Araç: Sanal Müzeler Öğrenci ve Öğretmenlerin Kullanımına Açıldı Eğitimde Yeni Araç: Sanal Müzeler Öğrenci ve Öğretmenlerin Kullanımına Açıldı

Millî Eğitim Bakanlığı, resmi ve özel okullarda “Sıfır Atık Yarışması” düzenliyor. Yarışma, öğrencilerde atık üretimini azaltma, geri dönüşümü teşvik etme, çevreye duyarlılık konularında farkındalık oluşturma ve yenilikçi çözümleri geliştirme amaçlarını taşıyor.

Üç kategoride yarışma

Yarışma, “Atıktan Sanata İleri Dönüşüm”, “Sıfır Atık Projeleri” ve “İyi Uygulama Yapan Okul” olmak üzere üç farklı kategoride gerçekleştirilecek. Her kategoride, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri bireysel veya grup halinde katılabilecek. Ayrıca, okullar da iyi uygulama yapan okul kategorisinde yarışacak.

Ödüller belli oldu

Yarışmada, her kategoride ve her seviyede birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere çeşitli ödüller verilecek. Buna göre, “Atıktan Sanata İleri Dönüşüm” ve “Sıfır Atık Projeleri” kategorilerinde birinci olan okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine bisiklet ve çevre dostu öğrenci seti; ikinci olanlara tablet; üçüncü olanlara akıllı saat hediye edilecek. Aynı kategorilerde birinci olan lise öğrencilerine ise dizüstü bilgisayar; ikinci olanlara elektrikli bisiklet; üçüncü olanlara tablet hediye edilecek. “İyi Uygulama Yapan Okul” kategorisinde ise birincilik ödülü olarak “çevre beratı” takdim edilecek.

Başvurular 26 Şubat’a kadar

Yarışmaya katılmak isteyen öğrenci ve okulların, 26 Şubat’a kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. Başvuru formu ve yarışma şartnamesi, Millî Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlandı. Yarışmada dereceye giren öğrenci ve okulların ödülleri, 30 Mart’ta düzenlenecek bir törenle verilecek.

Kaynak: (İLKHA)