San Francisco merkezli teknoloji şirketi OpenAI, insanların gerçek dünya etkileşimi gerektiren sorunları çözmelerine yardımcı olan modellere odaklanan yeni yapay zeka modeli "Sora"yı tanıttı. Yapılan açıklamada, Sora'nın metin komutlarıyla gerçekçi ve yaratıcı sahneler oluşturabilen bir yapay zeka modeli olduğu belirtildi.

Yapay Zeka Tabanlı Chatbotlar E-ticarette Başarı Getiriyor Yapay Zeka Tabanlı Chatbotlar E-ticarette Başarı Getiriyor

"Metinden Videoya" Yapay Zeka Modeli

Sora'nın öne çıkan özelliklerinden biri, "metinden videoya" yapay zeka modeli olması. Kullanıcıların isteklerine bağlı olarak ve görsel kaliteyi koruyarak bir dakikaya kadar uzunlukta videolar oluşturabilen Sora, kullanıcı deneyimini en üst seviyeye taşıyor.

Açıklamada, Sora'nın zararlar veya riskler açısından değerlendirilmesi amacıyla bazı takım üyelerinin kullanımına sunulduğu belirtildi. Ayrıca, modelin profesyonellere yararlı olacak şekilde geliştirilebilmesi için geri bildirim almak üzere bir dizi görsel sanatçı, tasarımcı ve film yapımcısının erişimine açıldığı aktarıldı.

Sora'nın, birden fazla karakterin, belirli hareket türlerinin ve konu ile arka planın doğru ayrıntılarının yer aldığı karmaşık sahneler oluşturabildiği bilgisi verilen açıklamada, modelin, istemleri doğru bir şekilde yorumlayabilmesine ve canlı duyguları ifade eden ilgi çekici karakterler oluşturabilmesine olanak tanıyan derin bir dil anlayışına sahip olduğu vurgulandı.

OpenAI'nın yeni yapay zeka modeli Sora, metin komutlarıyla gerçekçi ve yaratıcı sahneler oluşturma konusunda yeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. İnsan hayal gücünü ve teknolojiyi bir araya getirerek benzersiz içerikler üretmek artık daha kolay ve heyecan verici hale geliyor.

Kaynak: AA