OpenAI, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT'nin yeni modeli olan GPT-4o'yu duyurdu. Şirketin New York'ta düzenlediği etkinlikte tanıtılan GPT-4o, ses, görüntü ve metin kombinasyonlarından gerçek zamanlı çıktı ürettiği aktarıldı.

Modelin konuşma girdisine tepki süresinin insanların herhangi bir ifadeye tepki süresine benzer olduğu da belirtilerek, GPT-4o'nun özellikle görüntüleri ve konuşmayı anlama konusunda mevcut modellerden daha iyi performans gösterdiği vurgulandı.

GPT-4o'nun metin, görüntü ve konuşmayı tek bir yeni modelde eğittiği bildirilirken, bunun tüm girdi ve çıktıların tek bir sinir ağı tarafından işlendiği ilk model olduğu iddia edildi.

Ayrıca Mac OS için ücretsiz veya ücretli olarak bilgisayar deneyimine entegre edilmek üzere tasarlanmış yeni bir masaüstü uygulaması olan ChatGPT'nin de piyasaya sürüldüğü duyuruldu.

“Tarım Cebimde” Uygulaması ile Kurbanlık Sorgulaması Artık Daha Kolay “Tarım Cebimde” Uygulaması ile Kurbanlık Sorgulaması Artık Daha Kolay

Bu arada OpenAI tarafından bugün düzenlenen bir tanıtım etkinliğinde, modelin önceki modellere göre daha uygun maliyetli olduğu için ücretsiz olarak sunulacağı, ücretli GPT-4o kullanıcılarına ise daha fazla özellik sunulacağı belirtildi.

Yeni modelin birkaç hafta içinde ChatGPT üzerinde kullanıma sunulacağı ifade edildi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı