Yapay zeka ve dil işleme teknolojileri konusunda öncü olan OpenAI, yeni bir ses klonlama teknolojisi olan "Voice Engine"i tanıttı. Şirket, bu teknolojiyi kullanarak sadece 15 saniyelik bir ses kaydı ve yazılı metin kullanarak orijinal konuşmacıya çok benzeyen doğal bir konuşma üretebildiğini duyurdu.

Yapay Zeka ve Algoritmik İşlemler finansın geleceğine yön veriyor Yapay Zeka ve Algoritmik İşlemler finansın geleceğine yön veriyor

OpenAI'nin yaptığı açıklamada, "Voice Engine"in geliştirilmesinde temkinli bir yaklaşım benimsendiği ve kötüye kullanım potansiyeline karşı önlemler alındığı belirtildi. Özellikle seçim yılı gibi önemli dönemlerde, ses klonlama teknolojisinin ciddi riskler taşıdığına dikkat çekildi. Bu nedenle, teknolojinin kullanımında çok sayıda uluslararası ortakla işbirliği yapılarak geri bildirim toplandığı vurgulandı.

Voice Engine'in test aşamasındaki kullanıcı partnerlerine, kişi veya kuruluşların kimliğini kullanmanın yasaklandığı, orijinal konuşmacının rızasının gerektiği ve seslerin yapay zeka tarafından üretildiğinin izleyicilere açıkça bildirilmesinin zorunlu kılındığı açıklandı.

Açıklamada ayrıca, Voice Engine'in orijinal konuşmacının sesini koruyarak çeviri yapabileceği bilgisi verildi. Bu özellik sayesinde video ve podcast gibi içerik üreticilerinin kendi sesleriyle dünya genelinde daha etkin bir iletişim kurabileceği belirtildi. Ayrıca, çevrilen seslerin orijinal konuşmacının aksanını da koruyabileceği ifade edildi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı