Bakan Yerlikaya, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve 23 ilin valisiyle birlikte "2024 Orman Yangınlarıyla Mücadele Hazırlık Toplantısı"na katıldı. Toplantıda, yangın yönetimi ve mücadele stratejileri ele alındı.

 Antalya’da gerçekleştirilen senaryo gereği yangına hava ve kara araçlarıyla başarılı bir müdahale yapıldı. Bu tatbikat, yangın yönetimindeki koordinasyon ve etkinliği gösterdi.

 Bakan Yerlikaya, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın etkilerinin orman yangınları üzerindeki artışa işaret etti ve Akdeniz kuşağında bu etkilerin yoğun olarak hissedildiğini belirtti.

Son Bir Haftada 1 Milyon 968 Bin 551 Araç Kontrol Edildi Son Bir Haftada 1 Milyon 968 Bin 551 Araç Kontrol Edildi

 AFAD’ın yangınlara müdahalesi ve son üç yılda kullanılan ödenek miktarının 81 milyon lirayı aştığı bilgisi paylaşıldı. Bakanlık, yangınlarla mücadelede seferberlik ruhuyla hareket etmeye devam edeceğini vurguladı.

 Yakın zamanda 2 bin 800 arama kurtarma teknikerinin eğitim alarak orman yangınlarıyla mücadelede görev alacağı duyuruldu. Bu adım, yangın söndürme çalışmalarını güçlendirecek.

 Bakan Yerlikaya, orman yangınlarının önlenmesi için vatandaşların daha bilinçli olması gerektiğini ifade etti ve bu konuda toplumsal farkındalığın artırılmasının önemine dikkat çekti.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı