Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Orta Akdeniz'de yıl başından bu yana 510 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiğini açıkladı. Göçmenlerin genellikle Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken yaşadığı trajediler, göçmen krizinin ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi.

Aydın'da kâğıt fabrikasında yangın: Yeniden kontrolden çıktı Aydın'da kâğıt fabrikasında yangın: Yeniden kontrolden çıktı

İtalya, Malta, Libya ve Tunus arasında kalan Orta Akdeniz güzergahının, düzensiz göçmenler tarafından tercih edilen rotalardan biri olduğu belirtiliyor. Göçmenler, kendi imkanlarıyla ya da kurtarıldıktan sonra genellikle İtalya'nın Lampedusa Adası veya Malta'ya ulaşıyor.

Teknelerin alabora olması sonucu her yıl Orta Akdeniz'de çok sayıda düzensiz göçmenin hayatını kaybettiği biliniyor. Özellikle deniz yolculuğunun zorlu koşulları ve teknelerin aşırı dolulukları, göçmenler için büyük riskler oluşturuyor. Bu trajik olaylar, uluslararası toplumun göçmen kriziyle başa çıkmak için daha etkili önlemler alması gerektiğini bir kez daha gündeme getiriyor.

Kaynak: (İLKHA)