Irak Sivil Havacılık Otoritesi, Ürdün Sivil Havacılık Düzenleme Kurumu ve Lübnan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan ortak açıklamada, İran-İsrail gerilimi nedeniyle geçici olarak kapatılan hava sahalarının, gerekli güvenlik kontrollerinin tamamlanmasının ardından uluslararası uçuşlara yeniden açıldığı duyuruldu.

Rusya’da Test Uçuşu Yapan Yolcu Uçağı Düştü: 3 Ölü Rusya’da Test Uçuşu Yapan Yolcu Uçağı Düştü: 3 Ölü

Yakın tarihli çatışmalar, İran'ın İsrail hedeflerine yönelik geniş çaplı hava saldırıları ile gündeme gelmişti. Bu saldırılar, bölgedeki birçok ülkenin hava trafiğini olumsuz yönde etkilemiş ve hava sahalarının geçici olarak kapatılmasına neden olmuştu. Özellikle İran'dan İsrail'e yönelik yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle yapılan saldırılar sonrasında, bölge ülkeleri güvenliklerini gözden geçirmek zorunda kaldı.

Irak, Ürdün ve Lübnan'ın hava sahalarını yeniden açması, bölgede yaşanan gerginliğin azalması ve sivil havacılık açısından normalleşme sürecinin başlaması anlamına geliyor. Açıklamalara göre, Irak'ta "sivil havacılığın güvenliğini ve emniyetini etkileyen tüm risklerin aşılması" sonucu hava sahası tamamen açıldı. Ürdün ise yerel saatle 08:15'te (5:15 GMT) hava trafiğine kapılarını açarken, Lübnan da benzer bir açıklama yaparak hava sahasının gelen, giden ve transit geçen tüm uçaklara açıldığını duyurdu.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı