Milli Eğitim Bakanlığı, 26-27 Mart tarihlerinde yapılacak ülke geneli ortak sınavlarda öğrencilerin kendi cümleleriyle cevaplayacakları açık uçlu ve kısa cevaplı soruları kullanacak. Bu yeni uygulama, öğrencilerin düşüncelerini ifade etme ve öğrenmelerini daha iyi anlama fırsatı sunacak.

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül, açık uçlu soruların kullanılmasının amacının öğrencilere geri bildirim sağlamak olduğunu vurguluyor. Değerlendirme sürecinde öğrencilerin cevaplarına daha iyi ulaşmak ve eksiklikleri belirlemek için bu yeni yaklaşımı benimsediklerini ifade ediyor.

Ortak sınavlar için hazırlanan sorular, konu ve kazanımlara uygun olarak seçilip pilot okullarda denendikten sonra belirleniyor. Değerlendirme sürecinde ise öğretmenlere puanlama eğitimleri verilerek hata payı en aza indirgeniyor. Sonuçlar, öğrencilere ve öğretmenlere e-Okul sisteminden duyurulacak.

Coşkun: Öğretmen ataması için konuştu! Pozitif bir ayrımcılık yapılarak kökten çözülmeli Coşkun: Öğretmen ataması için konuştu! Pozitif bir ayrımcılık yapılarak kökten çözülmeli

Bu yeni uygulama, öğrencilerin düşüncelerini ifade etme becerilerini geliştirmelerine ve öğrenmelerini daha etkili bir şekilde takip etmelerine olanak sağlayacak.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı