Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 8-9 Haziran'da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adaylara ek süre verilmesine karar verdi.

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Başvuruları Başlıyor 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Başvuruları Başlıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2022 yılında çıkarılan yönetmeliklerde engelli öğrencilere ek süre verilmesinin kararlaştırıldığını ancak bu uygulamanın 2024-2025 eğitim-öğretim yılı başlangıcına ertelendiğini ve yönetmeliklerin 2024 yılında yayımlandığını belirterek, bu yıl girdiği sınavlarda ek süreden yararlanacağını ifade etti. Başvuruda, başvuru sahibine ek süre tanınması talep edildi.

Başvuruyu inceleyen KDK, 2024-2025 öğretim yılında 8-9 Haziran tarihlerinde yapılacak YKS sınavlarında adayların açıkta kalmalarını önlemek amacıyla süre uzatımı için ÖSYM'ye başvurulmasını tavsiye etti.

Bu tavsiye kararı üzerine ÖSYM, ek süre başvurusunun 2025 yılına ertelenmesine ve bu yıl yapılan YKS sınavlarında okuyucu veya işaretleyici yardımı alan ve ek süre kullanamayan tüm engelli adaylara 30 dakika ek süre verilmesine karar verdi.

ÖSYM'nin konuya ilişkin kararında, "2024-YKS dahil yükseköğretime geçiş sınavlarında ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adaylara 30 dakika ek süre verilmesine karar verilerek, ilgili tavsiye kararınızda Başkanlığımıza yönelik belirtilen tavsiye uygulamaya alınmıştır." ifadesi kullanıldı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı