Otomotiv sektöründe dengeler hızla değişiyor. Türkiye'de otomatik vitesli araçlar, 2024 yılının ilk çeyreğinde pazarın neredeyse tamamını kaplayarak manuel vitesli araçlara neredeyse yer bırakmadı. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği'nin (ODMD) raporuna göre, otomatik vitesli araç satışlarındaki artış dikkat çekici seviyelere ulaştı.

 Yoğun şehir trafiği ve konfor arayışı, Türk tüketicilerinin otomatik vitesli araçlara yöneliminde büyük bir rol oynuyor. Fiyat, yakıt verimliliği ve motor tipi gibi kriterlerle birlikte, şanzıman tipi de alım kararlarını etkileyen önemli bir faktör haline geldi. 2024 yılının ilk üç ayında otomatik vitesli araçlar, toplam otomobil satışlarının %89,3'ünü temsil etti.

ODMD verilerine göre, manuel vitesli araçların pazar payı giderek azalıyor. 2015 yılında %53,23 olan manuel vites pazar payı, bu yılın ilk çeyreğinde %10,7 seviyesine geriledi. Bu düşüş, otomatik vitesli araçların üretim ve tercih edilme oranındaki artışla doğru orantılı.

Borsa İstanbul Günü Yatay Tamamladı Borsa İstanbul Günü Yatay Tamamladı

Lüks ve ultra lüks segmentlerde otomatik vitesli araçların pazar payı %100'e ulaşırken, A ve B segmentlerinde de %90'ın üzerinde bir oranla otomatik vites tercih ediliyor. En düşük otomatik vites payı ise %84,2 ile C segmentinde görülüyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı