Türk Savunma Sanayisi Rekorlarla SAHA EXPO'ya Hazırlanıyor Türk Savunma Sanayisi Rekorlarla SAHA EXPO'ya Hazırlanıyor

Türkiye otomotiv endüstrisi, Haziran ayında 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek sektörün önde gelen ihracat kalemi oldu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından yapılan açıklamaya göre, bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 azalış gösterdi. Türkiye'nin genel ihracatında otomotiv sektörünün payı ise yüzde 14,1 olarak kaydedildi.

Otomotiv sektörünün alt gruplarında ise tedarik endüstrisi ihracatı 1 milyar 50 milyon dolar, binek otomobil dış satımı 942 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı 394 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı ise 177 milyon dolar olarak gerçekleşti. En fazla ihracat yapılan ülkeler arasında Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa ilk sıralarda yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Geçen ay uzun bayram tatilinin de etkisiyle tüm mal gruplarında ihracat azalırken, Birleşik Krallık'a yüzde 20, İspanya'ya yüzde 7, Romanya'ya yüzde 23, Birleşik Devletler'e ise yüzde 3 artış kaydettik. Yılın ilk altı aylık döneminde ise ihracatımız yüzde 2,3 artışla 17,7 milyar dolara yükseldi.

Haziran ayında uzun bayram tatilinin de olumsuz etkisiyle tüm mal gruplarında ihracat azalırken, önemli pazarlarımızdan Birleşik Krallık'a yüzde 20, İspanya'ya yüzde 7, Romanya'ya ise yüzde 23 artış kaydettik. Bu yılın ocak-haziran döneminde ise ihracatımız yüzde 2,3 artarak 17 milyar 701 milyon dolara yükseldi."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı