Sağlıklı bir vücut, zinde bir zihin ve ruh sağlığı; düzenli ve güzel uyku, dengeli beslenme ve yeterli egzersiz ile gelir. Bu alışkanlıklara sahip olmak her ne kadar kolay gibi görünse de insanların bunu hayatlarına entegre etmesi oldukça zorlu bir süreç haline gelebilir. Özellikle iş hayatı dolayısıyla, sağlığınız risk altında olabilir! Bilim insanları oturarak çalışanları yakından ilgilendiren bir bulguya ulaştı.

Oturduğu yerden kalkmayan, saatlerce aynı pozisyonda işine veya bilgisayara odaklanan biriyseniz dikkat! Teneffüslerde, yemek aralarında bile yerinden kalkmamayı tercih eden öğrenciyseniz, eyvah! Bilim insanların yürüttüğü yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre çok oturmak, insana büyük zararlar veriyor. Yapılan çalışmaya göre uzun süre oturmak, kalp sağlığına zarar veriyor. Gün içinde hareketsiz kalıyorsanız, siz de risk altında olabilirsiniz. İşte detaylar…

TÜM GÜN OTURARAK ÇALIŞANLAR DİKKAT!

650x344-oturarak-calisanlar-icin-ciddi-uyari-felc-gecirme-riskini-artiriyor-1617716754632

Webtekno tarafından aktarılan habere göre bilim insanları, gün içinde yapılan sıradan aktivitelerin kalp sağlığına faydalarını ve zararlarını listeledi. Yapılan 6 farklı çalışmada, 15 bin kişi ile yapılan araştırmanın sonuçlarına göre tüm gün oturmak, hareketsiz kalmak kendinize yapacağınız en büyük kötülüklerden biri! Araştırma sonuçlarına göre oturmak yerine yatmak bile daha tercih edilebilir halde.

Bakan Yumaklı: Ata tohumlarımızın üretimi ve satışı yasak değil Bakan Yumaklı: Ata tohumlarımızın üretimi ve satışı yasak değil

Araştırmacılar, gün içinde nabzımızı hafif ölçülerde olsa bile yükseltebilecek aktiviteleri tavsiye ediyor. Gün içinde hareket etmek, merdiven çıkmak, yürümek, ayakta çalışmak gibi aktiviteler, sağlığa büyük ölçüde fayda sağlıyor.

“GÜNDE 1-2 DAKİKA DA OLSA NABZINIZI YÜKSELTİN”

Sağlıklı beslenmek, tütün ürünleri kullanmamak, alkol tüketimini azaltmak veya bırakmak gibi değişiklikler, kalp sağlığı konusunda elbette öncelikli konumda. Ancak yine de fiziksel aktivitelerin artırılması da araştırmacılar tarafından tavsiye ediliyor.

Araştırma ekibinin baş yazarı University College London’dan Epidemiyolog Jo Blodgett, oturmak yerine 1-2 dakikalık bile olsa nabzı yükselten aktiviteler yapmanın kalp sağlığına faydalı olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi