Özel sektör çalışanlarını direkt olarak ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri için geri sayım başladı. 15 üyeden oluşan Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun 1 Aralık 2023 tarihinde ilk toplantılarını gerçekleştirecekleri bildirildi.

Asgari ücret zammına yönelik çeşitli senaryolar üretilmeye devam edilirken özel sektör çalışanları için yeni bir açıklama geldi. 1 Temmuz- 31 Aralık 2023 tarihleri arasında uygulanacak olan yemek bedelinin sosyal güvenlik primi istisnası dahilinde günlük 105,75 TL olarak belirlendiğini hatırlatan sektör temsilcileri, yemek kartlarına dair yeni bir düzenlemenin yolda olduğunu bildirdi.

YÜZDE 79’U ZAM YAPMAYI PLANLIYOR

Kurban Bayramı Tatilinde Trafik Kazalarında 49 Kişi Hayatını Kaybetti Kurban Bayramı Tatilinde Trafik Kazalarında 49 Kişi Hayatını Kaybetti

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN), iş dünyasının ücret artış ve yan haklar trendlerinin konuşulduğu bir webinar düzenledi. Ekonomi Gazetesi’nden alınan bilgilere göre MERCER araştırmalarından hareket ile yeni yıla ilişkin birtakım veriler ortaya kondu.

MERCER’in araştırmalarına göre yeni yılda şirketlerin yüzde 59’u senede bir kez, yüzde 33’ü iki kez, yüzde 8’i ise üç ve üzerinde ücret artırımına gitmeye sıcak bakıyor. Şirketlerin yüzde 79’u ise 2024 yılının ocak ayında zam yapmayı planlıyor.

YEMEK KARTLARI İÇİN YENİ DÜZENLEME

yemek-karti-hizmetleri-derneginden-aciklama-yemek-kartlari-2023te-marketlerde-kullanilmayacak-mi-x5nI.jpg

Özel sektörün çalışanlarına sunduğu haklar arasında yer alan yemek kartları ile ilgili konuşan Mehmet Koçak Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Koçak, önemli bir uyarıda bulundu. Yeni yıl itibari ile yemek kartlarının yalnızca yemek harcamaları için kullanılabileceğini belirten Koçak, düzenlemeye ilişkin detayları paylaştı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yemek kartları ile yemek harici alışveriş yapıldığını tespit etmesi durumunda işletmelere fark matrahları çıkaracağını belirten Koçak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bunu buradan tüm iş dünyasına duyurmuş olalım. Yeni dönemde bu konuya ilişkin bir çalışma yapılıyor. İnsanların marketlerden yiyecek alabilmesi mümkün ancak yemek harici kalemlerde alışveriş yapılamayacağı bir düzenleme yapılması bekleniyor.”

Koçak, yeni düzenlemenin devletin gelir kaybının azaltılması bakımından da faydalı bir çalışma olacağını savundu.

Kaynak: (Haber Merkezi)