Kentsel dönüşüm nedir?

Kentsel dönüşüm, şehrin bir bölümünün veya ciddi anlamda büyük bir kısmının proje kapsamında sistematik bir şekilde mevcut yapı stoklarının olası depremlere karşı toprak zeminin ve üzerindeki yapının risk değerlerinin belirlenmesi, olası depremde yıkılması ve yıkılırken çevredeki diğer yapılara zarar vermesi olasılıklarının da içine katılarak, riskli toprak zemin ve riskli yapıların kullanım dışına çıkarılarak yerine toprak zeminin yapısına uygun temelli yapıların yapılması ve bu sayede olası depremlerde yaşanabilecek can ve mal kaybının en aza indirmek için yapılan kamusal çalışmalardan biridir. 

Kentsel dönüşümde son durum

Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, 2020’de İzmir’de meydana gelen depremin unutulmadığını belirtti. Özhaseki, “Bir daha aynı acıları yaşamamak için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kentsel dönüşüm çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Ülkemizi deprem başta olmak üzere tüm afetlere karşı hazırlıklı hale getirmekte kararlıyız.” dedi.

Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugüne kadar 2 milyon 200 bin konutun dönüştürüldüğünü söyledi. Özhaseki, “Şu anda sahada 400 bin konutumuzun dönüşümüne hızla devam ediyoruz. Türkiye Yüzyılı’nda gece gündüz demeden çalışarak sağlam, güvenli, Sıfır Atık uyumlu, iklim dostu konutlarımızı üretmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Parmağınızla bu hareketi yapamıyorsanız, ortada büyük bir risk olabilir! Uzmanlar uyardı… Parmağınızla bu hareketi yapamıyorsanız, ortada büyük bir risk olabilir! Uzmanlar uyardı…

Özhaseki, ayrıca İzmir depreminin yaralarını sardıklarını belirtti. Özhaseki, “2020 yılında İzmir’de meydana gelen depremin yaralarını sardık. Depremzede vatandaşlarımızı sağlam ve güvenli evlerine kavuşturduk.” dedi.

Kentsel dönüşümde vatandaşlara destekler

Kentsel dönüşümde vatandaşlara çeşitli destekler sunuluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın anlaşmalı bankalarca sağladığı faiz desteği ve kira yardımı destekleri bunlardan bazıları. Bakanlık kentsel dönüşümde riskli evini yenilemek isteyen hak sahiplerinin bankadan çekeceği kredi faizinin % 4’ünü karşılıyor. Bakanlık ayrıca her bölgeye göre maliklere 18 aya kadar kira yardımı seçeneğini de sunuyor. Uygulamadan kiracılar ise 2 kira bedeli oranında yararlanıyor, kiracılar için kanun kapsamında faiz desteği de sağlanabiliyor.

İLKHA