Panama Kanalı yönetimi, kanalın işletilmesi için yeterli su kaynağının sağlanması amacıyla yaklaşık 1,6 milyar dolara mal olacak bir proje üzerinde çalıştıklarını açıkladı. 

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Panama Kanalı Yönetimi yetkilisi Ricaurte Vasquez, projenin detaylarını paylaştı. Vasquez, Indio Nehri üzerinde çok amaçlı bir rezervuar inşa edilmesinin yanı sıra, bölgedeki yerel topluluklara 400 milyon dolarlık mali yardım yapılacağını belirtti. Rezervuarın inşasının 6 yıl süreceğini ve maliyetinin yaklaşık 1,2 milyar dolar olacağını kaydeden Vasquez, bu projeyle gemi geçişlerinde yaşanabilecek kısıtlamaların önlenmesini hedeflediklerini ifade etti.

Rusya’da Test Uçuşu Yapan Yolcu Uçağı Düştü: 3 Ölü Rusya’da Test Uçuşu Yapan Yolcu Uçağı Düştü: 3 Ölü

Panama Kanalı, yüzyılı aşkın süredir en kurak dönemini yaşıyor. Bu durum, kanalın operasyonlarını ciddi şekilde etkiliyor. Yağmur suyuna duyulan ihtiyaç nedeniyle, kanalın su seviyesini koruma çalışmaları büyük önem taşıyor. Atlantik'i Pasifik'e bağlayan 80 kilometreden uzun su yolunda, gemi geçiş sınırlamaları nedeniyle bazı firmaların alternatif yollar aradığı belirtiliyor.

Uzmanlara göre, firmalar için nakliye masraflarını artıran kısıtlamalar, tüketim malları fiyatları üzerinde daha fazla baskı yaratabilir.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı