Papua Yeni Gine, 15 Nisan 2024 tarihinde, Yeni Britanya Adası'nda güçlü bir sarsıntı ile uyandı. ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) tarafından kaydedilen verilere göre, 6,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü, Kimbe kentinin yaklaşık 110 kilometre güneydoğusunda tespit edildi.

Depremin yaklaşık 49 kilometre derinlikte oluştuğu belirtildi. İlk raporlara göre, şiddetli sarsıntıya rağmen can veya mal kaybı bildirilmedi. Bölgedeki yetkililer ve kurtarma ekipleri, olası sonuçları değerlendirmek için çalışmalarına devam ediyor.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Cenaze Namazını Hamaney Kıldırdı İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Cenaze Namazını Hamaney Kıldırdı

Papua Yeni Gine, deprem ve volkanik faaliyetlerin sıkça yaşandığı Pasifik "Ateş Çemberi" üzerinde bulunuyor. Bu coğrafi konum, ülkeyi doğal afetlere karşı oldukça hassas bir noktada tutuyor. Hatırlanacağı üzere, ülkede geçtiğimiz Mart ayında 7 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmiş ve bu depremde 3 kişi yaşamını yitirmişti.

Papua Yeni Gine hükümeti ve uluslararası yardım kuruluşları, bu tür doğal afetler karşısında hızlı ve etkin müdahale kapasitesini artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı