Önde gelen ölüm nedenleri arasında 7. sırada yer alan bunama (demans) rahatsızlığının en yaygın türü olan Alzheimer hastalığı, dünya genelinde artan yaşlı nüfusu ile birlikte artış gösteriyor. Sebebi henüz tam olarak bulunamayan ve aynı zamanda tam anlamıyla tedavisi de olmayan bu hastalık ile ilgili uzman bir isimden dikkat çeken bir paylaşım geldi.

Dr. Jay Will, geçtiğimiz yıl sosyal medyada paylaştığı bir videoda, felç ve özellikle de Alzheimer hastalığı olmak üzere, kişilerde bunama gelişme riskinin olup olmadığını gösterebilecek basit bir test gösterdi. TikTok üzerinden söz konusu paylaşımı yapan Dr. Will, basit bir parmak hareketi ile bu testin yayılmasını sağladı. İşte detaylar…

ALZHEİMER HASTALIĞI GİDEREK ARTIYOR

YdsMXXpd

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünyada 55 milyondan fazla Alzheimer hastası bulunuyor. Açıklamalara göre ayrıca her yıl 10 milyon yeni Alzheimer vakası ortaya çıkıyor ve tahminlere göre 2050 yılında bu sayı 139 milyona ulaşabilir.

Felç ve Alzheimer hastalıkları, insan hayatının merkezine yerleşerek tüm yaşantının değişmesine neden olabilen hastalık türleridir. Doktor Jay Will, TikTok üzerinden yaptığı paylaşım ile bu hastalıkların riskinin gelişimini test etmeyi sağlayabilen bir yöntem gösterdi.

BASİT PARMAK TESTİYLE ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Söz konusu test için sadece 7 saniyeye ihtiyacınız var. Bu testi uygulamak için; işaret parmağını orta parmağın altına yerleştirin, başparmak ve yüzük parmağını da uçtan uca birbirine dokundurun. Ardından boşta kalan küçük parmağı da hareket ettirmeye çalışın. Eğer bu egzersizi rahatça yapabiliyor ve tekrar edebiliyorsanız, beyniniz bu hastalıklara karşı sağlıklı olaiblir.

Bayramda Hava Sıcaklıkları Azalacak Bayramda Hava Sıcaklıkları Azalacak

Herhangi bir hareketsizlik durumunda ise inme, felç, bilişsel bozukluk ve Alzheimer hastalıklarının riskinin arttığı anlamı ortaya çıkabilir.

Kaynak: (Haber Merkezi)