"Mahzen-50" Operasyonlarında 2 Organize Suç Örgütü Çökertildi "Mahzen-50" Operasyonlarında 2 Organize Suç Örgütü Çökertildi

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), 2024 yılında geçerli olacak ücret tarifesini belirledi. Yapılan açıklamaya göre, patent, marka, tasarım ve coğrafi işaret başvurularında uygulanacak ücretlerde bazı değişiklikler yapıldı.

TÜRKPATENT tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan "2024 Yılında Uygulanacak Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğ" ile yeni ücretler belirlendi. Buna göre, e-Devlet üzerinden yapılan patent ve faydalı model başvuruları için ücret 45,75 lira olarak belirlenirken, marka tescil ücreti 1121,92 lira olarak açıklandı. Coğrafi işaret ve geleneksel ürün adı başvuruları için ise 12,42 lira ödenecek. Tasarım tescil başvurularında ise 183 lira alınacak.

Yeni ücret tarifesi, patent, marka, tasarım ve coğrafi işaret başvurularında yapılacak harcamaları etkileyecek. İlgili tarafların bu yeni tarifeyi göz önünde bulundurarak başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri önem taşıyor. Bu değişikliklerle birlikte, Türkiye'nin fikri mülkiyet hakları alanındaki mevzuatına uygun olarak yapılan başvuruların süreci daha şeffaf ve etkili bir şekilde yönetilmesi hedefleniyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı