Adınıza herhangi bir para yatırılıp yatırılmadığını görmek için e-devlet hesabınızı düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. Bu paralar eğitim, sağlık veya Sosyal Güvenlik Kurumu gibi çeşitli kaynaklardan gelebilir.

Şaşırtıcı bir şekilde, birçok vatandaş bu ödemelerden habersizdir. Ancak e-devlet hesabınıza girip Kişisel Ödemeler Sorgulaması yaparak adınıza bir ödeme olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Bu ödemelerden haberdar olmayan milyonlarca vatandaş var. Eğer siz de adınıza ödeme olup olmadığını merak ediyorsanız, e-devlet hesabınıza girip sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. İşte detaylar.

E-DEVLET ÜZERİNDEN HANGİ ÖDEMELERİ ALABİLİRSİNİZ?

17124715-728xauto

E-devlet üzerinden sağlık, eğitim, vergi dairesi, sosyal güvenlik kurumu, askeriye, banka gibi birçok kurumdan alacağınız bir ödeme olabilir. Bu ödemeleri, e-devlet hesabınıza girdikten sonra ‘Şahıs Ödemeleri Sorgulama’ bölümünden sorgulayabilirsiniz. Eğer bir ödeme görünüyorsa, bunu almak için farklı seçenekleriniz var. Ödemenizi almak için herhangi bir banka hesabı tanımlamadıysanız, ödemeler PTT’ye yatar. Ödemenizi PTT’den alabilirsiniz. Ödemenin SGK’ya geri aktarılmasını 2 ay bekledikten sonra hesap numarası tanımlayabilirsiniz.

Hızlı işlemlerden sayılan rapor paraları ve emzirme ödenekleri genel olarak 15 gün içerisinde ödenmektedir. Öte yandan, tıbbi malzeme, seyahat masrafları ve diş tedavileri için yapılan ödemelerin işleme alınması ve ödenmesi daha uzun sürmektedir. Bu ödemeler genel olarak 2-3 ayda yapılıyor.

ÖDEMELER NE ZAMAN YATAR?

Bakan Şimşek, Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi Bakan Şimşek, Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi

Sağlık, eğitim, vergi daireleri, sosyal güvenlik kurumları ve hatta askeriye dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının sizin adınıza ödemeleri olabilir. Adınıza yapılan iade ya da ödemeleri e-Devlet platformu üzerinden rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Ödemelerin yatma süresi, ödemenin türüne göre değişir. En hızlı yatan ödemeler rapor parası ve emzirme yardımıdır. Bu ödemeler hemen hemen 15 gün içinde hesaba yatar. Fakat tıbbi malzeme gibi, yol ödemesi gibi, diş ödemesi gibi ödemeler çok daha uzun sürmektedir. Bu paraların yatması 2-3 ayı bulmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi