Londra merkezli uluslararası sivil toplum kuruluşu Global Energy Monitor'ün (GEM) yayımladığı "Daha Derin Sondaj" başlıklı rapora göre, dünya genelinde petrol ve gaz endüstrisi, iklim taahhütlerine rağmen yatırımlarını 4 katına çıkarmayı planlıyor. Rapora göre, 2023'te en sıcak yıl olmasına rağmen, en az 20 petrol ve gaz sahası için yeni yatırım kararı alındı.

Bu sahalardan çıkarılması planlanan petrol ve gaz miktarı 8 milyar varil eşdeğer petrol seviyesinde tahmin edilirken, bu miktar Avrupa'daki tüm bilinen petrol rezervlerine eşdeğer durumda. Ayrıca, geçen yıl 19 yeni saha keşfedilerek yaklaşık 7,7 milyar varil eşdeğer petrol içerdiği belirlendi.

GEM'in verilerine göre, dünya genelinde petrol ve gaz şirketleri 2030 sonuna kadar 64 yeni sahanın geliştirilmesi için nihai onay vermeyi planlıyor. Bu da geçen yıl alınan kararlara kıyasla saha miktarının 4 kat arttığını gösteriyor.

Konut Fiyatları Şubatta Yükseldi: İşte Detaylar Konut Fiyatları Şubatta Yükseldi: İşte Detaylar

Ulusal ve uluslararası çapta iklim hedeflerine ulaşmak için yeni petrol ve doğal gaz sahalarına ihtiyaç olmadığı yönündeki uyarılara rağmen, petrol ve gaz üreticilerinin yeni saha projelerine devam ettiği görülüyor. Bu projelerin çoğu Güney Amerika ve Afrika gibi bölgelerde yoğunlaşırken, planlanan yeni sahaların üçte birinden fazlası Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Guyana, Namibya ve Zimbabve gibi ülkelerde bulunuyor.

Küresel Petrol ve Gaz Çıkarma Takibi Proje Yöneticisi Scott Zimmerman, petrol ve gaz endüstrisinin bilimsel gerçeklerden uzaklaşarak yeni saha projelerine odaklandığını belirterek, bu projelerin gezegenin sınırlarını zorlayabileceği uyarısında bulundu.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı