İstanbul’da Operasyon Sarsıntısı: “Mahzen-29” ile Suç Ağına Darbe İstanbul’da Operasyon Sarsıntısı: “Mahzen-29” ile Suç Ağına Darbe

 Yargıtay 11. Ceza Dairesi, işe gitmemek için photoshopla kendisine sahte rapor düzenleyen acil tıp teknisyeninin, “resmi belgede sahtecilik” suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmasını onadı. Daire, sanığın savunmasını reddederek, yerel mahkeme kararını usul ve kanuna uygun buldu.

Sanık, Photoshopla Kendisine Sahte Rapor Düzenledi

Dairenin kararına göre, olay Kırıkkale’de yaşandı. Acil tıp teknisyeni olarak görev yapan bir kişi, ameliyat sonrası aldığı 30 günlük istirahat raporunun bitiminde, işe gitmemek için raporun tarihini photoshop programıyla değiştirerek 20 günlük sahte rapor oluşturdu.

Sanık, daha sonra da muayene sonrası verilen 1 günlük raporu 6 günlük, bir özel hastaneden aldığı 10 günlük raporu da 20 günlük sahte rapor haline getirdi. Sanık, bu şekilde düzenlediği raporları çalıştığı kuruma sundu ve işe gitmedi.

Sanığın raporlarının sahte olduğunun anlaşılması üzerine, kurum tarafından hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Sanık, “Resmi Belgede Sahtecilik” Suçundan Mahkum Edildi

Soruşturma sonucu hakkında “resmi belgede sahtecilik” suçundan kamu davası açılan sanık, Sulakyurt Asliye Ceza Mahkemesince yargılandı. Mahkeme, sanığın eyleminin sabit olduğunu ve aldatıcılık niteliği taşıdığını belirterek, sanığı 2 yıl 1 ay hapis cezasına mahkum etti.

Karar üzerine, sanık avukatı, “düzenlenen belgelerin aldatıcılık niteliğinde olmadığını ve sahtecilik suçunun unsurlarının oluşmadığını” savunarak, yerel mahkeme kararını temyiz etti.

Yargıtay, Kararı Onadı

Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 11. Ceza Dairesi, yargılama sürecindeki işlemlerin usul ve kanuna uygun yapıldığına hükmetti. Daire, sanığın eyleminin “resmi belgede sahtecilik” suçunu oluşturduğunu ve verilen cezanın yerinde olduğunu belirterek, sanık avukatının temyiz talebini reddetti ve yerel mahkeme kararını onadı. 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı