Borsa Güne Yükselişle Başladı: Yatırımcıların Gözü TCMB'de Borsa Güne Yükselişle Başladı: Yatırımcıların Gözü TCMB'de

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, gişelerdeki madeni para sıkıntısına dikkat çekerek, bankaların beş bin TL altındaki işlemleri gişelerden yapma kısıtlamasının vatandaşları ATM'lere yönlendirerek haksız kazanca sebep olduğunu öne sürdü. Gişelerde madeni para eksikliği nedeniyle işlemlerin yapılamadığını ifade eden Yılmaz, yetkililerden bu konuda çözüm beklediklerini dile getirdi.

Yılmaz, gişelerde işlem yapan tüketicilerin madeni para sıkıntısı yaşadığını belirterek, "Tüketici gişelerde işlem yaptığında bozuk madeni para sıkıntısı nedeniyle ya işlemini yapamamakta ya da eksik ödeme ile karşı karşıya kalmaktadır. Kuruşları çok uzun süredir unuttuk. Beş on kuruştan da vazgeçtik. Yirmi beş kuruşun dahi sıkıntısı çekilmektedir." dedi.

Bazı bankaların beş bin TL altındaki işlemleri gişelerden yapma kısıtlaması getirdiğini belirten Yılmaz, gişe memurlarının tüketicileri ATM'lere yönlendirdiğini ve bu durumun madeni para sıkıntısını artırdığını iddia etti. Bozuk para sıkıntısının sadece bankalarda değil, gıda marketlerinde de yaşandığını söyleyen Yılmaz, tüketicilere paranın üstü verilemeyince yerine poşet satıldığını ve bu durumun çevre kirliliğine neden olduğunu belirtti.

Tüketiciler Derneği Başkanı, "Bankalar bu uygulama ile haksız kazancın da yolunu açmaktadır." diyerek, Merkez Bankası ve BDDK'dan konuyla ilgili tedbir alınmasını talep etti. Ayrıca, toplanan paraların SMA hastalarının tedavisinde kullanılması için çağrıda bulundu.

Kaynak: (Haber Merkezi)