ABD, Rus şirketlerine yaptırım uygulama kararı aldı ABD, Rus şirketlerine yaptırım uygulama kararı aldı

Polonya, Gazze'ye düzenlenen İsrail saldırısında hayatını kaybeden 7 insani yardım çalışanı için uluslararası bir soruşturma başlatılmasını talep ediyor.

Polonya Savunma Bakanı Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, saldırı sonucu yaşamını yitiren yardım çalışanlarının ailelerine tazminat ödenmesi gerektiğini belirtti ve İsrail'e karşı uluslararası bir soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

İsrail'in Varşova Büyükelçisi Yacov Livne, yardım çalışanlarının ölümüyle ilgili yapılan açıklamalar nedeniyle Polonya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Konuyla ilgili gelişmeler devam ediyor.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıda hayatını kaybeden 7 yardım çalışanı, World Central Kitchen (WCK) ekibine mensuptu. Saldırıda yaşamını yitirenlerin Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD-Kanada ve Filistin vatandaşı oldukları belirtilmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, saldırıda ölen yardım çalışanlarının ölümünde kasıt olmadığını savunarak, olayın araştırılacağını ve ilgili hükümetlerle iletişim halinde olduklarını ifade etmişti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı