Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının ardından küresel piyasalarda karışık bir seyir izleniyor. Son dönemde ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin güçlü ekonomik aktiviteye işaret etmesi, ancak Powell'ın "bekle-gör" yaklaşımı mesajları belirsizliği artırıyor.

Şanlıurfa'dan Rekor Pul Biber İhracatı Şanlıurfa'dan Rekor Pul Biber İhracatı

Dün, ABD'de ADP özel sektör istihdamının martta beklentilerin üzerinde artması ve hizmet sektörü PMI verilerindeki gerilemeye rağmen genişleme sinyalleri alınmasıyla piyasalarda karmaşık bir tablo oluştu.

Jerome Powell, Stanford İşletme, Hükümet ve Toplum Forumu'nda yaptığı konuşmada, enflasyonun hedefe yönelmesi durumunda faiz indirimi beklentisinin olmadığını belirtti. Ancak ekonominin gücü ve enflasyondaki ilerleme göz önüne alındığında politika kararlarının zamanla şekillenebileceğini ifade etti.

Powell'ın açıklamaları, Fed'in politika faizindeki değişikliklere yönelik belirsizliği artırırken, analistler piyasalarda karışık bir seyir izlendiğini belirtiyorlar. Özellikle yarın açıklanacak ABD istihdam raporu verilerinin piyasalar üzerinde etkili olabileceği vurgulanıyor.

Powell'ın açıklamalarının ardından para piyasalarında faiz indirimine ilişkin beklentiler öne çıkarken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi gerileyerek yüzde 4,35 seviyelerine indi.

Dolar endeksindeki düşüş eğilimi, altının ons fiyatının yükselmesine neden oldu. Altının ons fiyatı, son 7 işlem gününde yükseliş kaydederek 2 bin 300 doların üzerine çıktı.

Petrol fiyatları ise jeopolitik gerilimler ve arz kesintileriyle desteklenmeye devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı, son 6 işlem gününde yükseliş kaydederek 89,3 dolardan işlem görüyor.

Avrupa borsalarında dün pozitif bir seyir izlenirken, bugün açıklanacak hizmet sektörü PMI verileri takip ediliyor. Avrupa Merkez Bankası'nın son toplantısına ait tutanaklar da piyasalarda dikkatle izleniyor.

Asya pay piyasalarında ise alış ağırlıklı bir seyir öne çıkıyor. Japonya ve Güney Kore'de endeksler değer kazanırken, Çin ve Hong Kong piyasalarının tatil olması işlem hacmini etkiliyor.

Yurt içinde ise Borsa İstanbul'da dün satıcılı bir seyir izlendi. BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,05 değer kaybıyla tamamladı. Bugün, reel efektif döviz kuru ve para istatistikleri takip edilecek. Teknik açıdan endekste 8.900 ve 8.800 seviyeleri destek, 9.000 ve 9.100 seviyeleri ise direnç olarak öne çıkıyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı