Türkiye’de emeklilik hakkına ulaşmak isteyen kişilerin prim, sigortalılık süresi ve yaş şartlarını sağlamaları gerekmektedir. Bu şartlar kişinin sigorta giriş tarihine ve cinsiyetine göre farklı içeriklere sahiptir.

Temelde 3 şart çerçevesinde emeklilik hakkını elde edebilen milyonlar için sık sık açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu, sigorta kanunlarının yürürlüğe girdikleri dönemler için farklı şartların söz konusu olabileceğine dikkat çekti. Ayrıca kişinin bağlı bulunduğu hizmet kolunun da emeklilikte önemli bir faktör olarak değerlendirildiğini ifade eden sosyal güvenlik uzmanları, senelerdir Bağ- KUR ve SSK arasında gözlenen prim eşitsizliğinin yakın zamanda Meclis’in onayı ile giderileceğini belirtti. Peki, prim eşitliği düzenlemesi nedir? Kimler düzenleme ile erken emekli olabilir? İşte ayrıntılar…

YALNIZCA O İŞ YERLERİ İÇİN GEÇERLİ OLACAK

THY Uçaklarda Ücretsiz İnternet Hizmeti İçin TÜRKSAT'la Anlaşma İmzaladı THY Uçaklarda Ücretsiz İnternet Hizmeti İçin TÜRKSAT'la Anlaşma İmzaladı

Bir süredir gündemden düşmeyen Bağ-KUR, SSK prim eşitsizliği mevzusu, yetkilileri de harekete geçirdi. Yeni bir düzenleme için işe koyulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni dönem itibari ile prim eşitsizliğinin giderilecek olduğunu bildirdi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağ-KUR prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e düşürülerek SSK emeklilik şartı ile eşitleneceğini ifade etti. Ayrıca yapılacak olan yeni düzenlemenin yalnızca 10 ve altında personel çalıştıran işletmelerin çalışanları için geçerli olacağı da bildirildi.

5 YIL ERKEN EMEKLİ OLABİLECEKLER

3479898-1200x627-001

Bağ- KUR- SSK prim eşitliği düzenlemesinden esnafların yararlanabileceklerini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, böylelikle ilgili grupta yer alan kişilerin bin 800 gün daha az prim ödeyerek 5 yıl daha erken emekli olabileceklerini ifade etti.

‘Prim reformu’ olarak da nitelendirilen yasal düzenlemenin yakın zaman içerisinde Meclis’in onayından geçerek yürürlüğe gireceği tahmine diliyor. Düzenleme yaklaşık olarak 1 milyon 100 bin kişiye erken emeklilik hakkı tanıyacak.

Kaynak: (Haber Merkezi)