İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı tatilinin yedi günlük süresinde meydana gelen trafik kazalarının ağır bilançosunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, tatil süresince 4 bin 370 trafik kazası gerçekleşti ve bu kazalarda 55 kişi yaşamını yitirdi, 7 bin 331 kişi yaralandı.

Ankara'dan yapılan açıklamalara göre, tatilin son gününde 664 kaza meydana geldi ve 349 bin 174 araç denetlendi. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde, 24 bin 583 araca hız ve radar işlemi uygulanırken, 27 bin 808 araç ise çeşitli nedenlerden dolayı işlem gördü. Bakan Yerlikaya, sürücüleri aşırı hız yapmamaları ve emniyet kemeri kullanmaları konusunda uyardı ve trafik kurallarına uyulması çağrısında bulundu.

Trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla İçişleri Bakanlığı, İstanbul ve Ankara'ya kamyon, çekici ve tanker cinsi araçların 15 Nisan Pazartesi saat 05.00'e kadar girişlerinin yasaklandığını duyurdu. Ancak, bozulabilir gıdalar, tıbbi malzeme ve akaryakıt gibi zorunlu sevkiyatları gerçekleştiren araçlara istisnai durumlar dışında ana arterlerde en az süreyle bulunmaları şartıyla seyir izni verilecek.

Aile Bakanlığı Üç Kitabı Muzır Yayın İlan Etti Aile Bakanlığı Üç Kitabı Muzır Yayın İlan Etti

Tatil sürecinde alınan tedbirler ve gerçekleştirilen denetimler, trafik güvenliğini artırmaya yönelik önemli adımlar olmakla birlikte, kazaların ve kayıpların önlenmesinde yeterli olmadığını gösteriyor. Bakanlık, sürücüleri ve yolcuları trafik güvenliği konusunda daha bilinçli olmaya davet ediyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı