Hekimlerin özel durumları nedeniyle iptal edilen randevular yüzünden hastalar, en erken bir ay sonrasına randevu alabiliyor ve bu nedenle özel hastanelere yönelmek zorunda kalıyor.

Eski Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 13 Mayıs'ta uygulamaya konulan ‘onaylı randevu sistemi’ beklenen çözümü getirmedi. Hastalar, uzun bekleyişlerin ardından aldıkları randevuların hekimlerin özel durumları nedeniyle iptal edilmesi sonrası büyük mağduriyet yaşıyor. Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nde (MHRS) yeniden randevu almak isteyen hastalar, yoğunluk nedeniyle yine uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Çaresiz kalan birçok hasta, özel hastanelere başvurmak zorunda kalıyor.

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkan Danışmanı Hüseyin Kucur, diğer hekimlerin yoğunluğu nedeniyle rapor alan hekimin yerine bakacak kimse bulunmadığını belirterek, "Vatandaşı da doktoru da mağdur etmeyecek bir formül üretilmeli" dedi.

Bakanlıktan Çözüm Bekleniyor

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkan Danışmanı Hüseyin Kucur, yıllık izinlerin planlı olduğunu ancak hekimlerin acil durumlarında sorun yaşandığını ifade etti. Kucur, “Sağlık Bakanlığı hasta sayısını belirlediği için rapor alan hekimin yerine bakacak birisi olmuyor. Çünkü diğer hekimlerin de hastaları var. Bakanlığın eksik iş ve işlemlerinden kaynaklı hastalar mağdur oluyor. Vatandaşı da doktoru da mağdur etmeyecek bir formül üretilmeli. Örneğin, rapor alan hekimin yerine bakabilecek bir hekim olmalı. Bu durumlar sağlıkta şiddeti de tetikliyor” dedi.

Hastalar Mağduriyetlerini Dile Getiriyor

Randevusu iptal edilen bir hasta, yaşadığı mağduriyeti şöyle anlattı: “Aylar sonra devletten diş randevusu buldum ve randevuma iki gün kala iptal edildi. 182’yi arayıp teyit ettiğimde randevumun iptal edildiğini öğrendim. Randevunun başka bir doktora aktarılmasını talep ettim çünkü 20’lik dişimden ameliyat olacaktım ve yurtdışında okuduğum için bir an önce iyileşmem gerekiyordu. Aciliyetimi belirtmeme rağmen talebim karşılanmadı.” Hasta, yeni randevu tarihinin geç bir tarihe verilmesinden dolayı özel hastaneye gitmek zorunda kaldığını belirtti.

Başka bir hasta ise şunları söyledi: “Randevu almak için aylarca bekliyoruz, özele gidecek durumum olsa zaten beklemez giderdim. Psikiyatri bölümünden zorlukla aldığım randevu bildirimsiz iptal edilince hastanede mağdur oldum. Zaten MHRS’de bildirimleri açıp 7/24 boşluk oluşmasını bekleyerek randevuyu almıştım. Hekimlerin elbette özel işleri olabilir, hastalanabilirler ya da greve çıkabilirler. Hekim olmadığında sistemin bildirim vermesi gerekiyor. Randevu iptal edildiğinde doktor izinden döndüğünde o hastaya öncelik verilerek randevu verebilir ya da randevular kaydırılabilir.”

MSB, Ferhat Göçer'in Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. Yılına Özel Bestelediği Marşı Paylaştı MSB, Ferhat Göçer'in Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. Yılına Özel Bestelediği Marşı Paylaştı

Sağlık sisteminde yaşanan bu randevu krizinin çözülmesi için yetkililerin acil bir çözüm bulması gerektiği vurgulanıyor.  Bütün bu yaşanılanların, vatandaşların mağduriyet yaşamadan sağlık hizmetlerine erişebilmesi için daha etkili ve esnek bir randevu sistemi geliştirilmesi şart olduğunu ortaya koyuyor.

Harran Ovası Sağlık Haberleri

Muhabir: Kübra TOPAL