Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Brezilyalı mevkidaşı Vieira ile bir araya geldi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Brezilyalı mevkidaşı Vieira ile bir araya geldi

Türkiye Rekabet Kurulu, ilaç sektöründe faaliyet gösteren 19 firmaya karşı soruşturma başlattı. Bu firmalar arasında AbbVie Tıbbi İlaçlar, Abdi İbrahim İlaç, AstraZeneca İlaç, BASF Türk Kimya, Bayer Türk Kimya, GlaxoSmithKline İlaçları, Johnson and Johnson Sıhhi Malzeme, Liba Laboratuarları, Menarini Sağlık ve İlaç, Merck İlaç Ecza ve Kimya, Pfizer, Sanofi İlaç, gibi büyük ilaç şirketleri de bulunuyor.

Rekabet Kurulu'nun 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ihlali konusunda başlattığı soruşturmanın detayları hakkında şu aşamada net bir bilgi bulunmamakla birlikte, genellikle rekabeti engelleme, sınırlama veya bozma amacı taşıyan anlaşmalar veya uyumlu hareketlerin tespit edilmesi amacıyla böyle soruşturmaların açıldığı biliniyor.

İlgili firmalar, rekabet kurallarına aykırı davranışları nedeniyle hukuki süreçle karşı karşıya kalabilirler. Rekabet Kurulu'nun yürüteceği soruşturma sonucunda firmalara idari para cezaları, düzeltici faaliyet yükümlülükleri veya diğer yaptırımlar uygulanabilir. Soruşturmanın sonucu, rekabetin korunması ve adil bir piyasa ortamının sürdürülmesi amacı taşıyan rekabet otoriteleri için önem arz ediyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)