Reklam Reklam Kurulu, aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulamalar nedeniyle işletmelere 24 milyon 16 bin lira para cezası uyguladı.

Şubat ayında 185 dosya incelendi

Ticaret Bakanlığının resmî web sitesindeki bilgiye göre, Reklam Kurulu’nun şubat ayı toplantısında, tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari uygulamalar incelendi. Toplantıda, 185 dosyadan 157’sinin mevzuata aykırı olduğu tespit edildi. Bu dosyalar hakkında, durdurma cezası ile birlikte 24 milyon 16 bin 573 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Türkiye İşsizlik Sigortası Fonu'ndan Rekor Büyüme Türkiye İşsizlik Sigortası Fonu'ndan Rekor Büyüme

Yılın ilk iki ayında 47 milyon lira ceza

Reklam Kurulu, bu yılın ilk iki ayında da 345 dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulundu. Aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu belirlenen 296 dosya hakkında, durdurma cezasının yanı sıra, 47 milyon 900 bin 904 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Sağlık beyanı içeren reklamlar takip ediliyor

Reklam Kurulu, özellikle mevsimsel değişiklikler ile tüketici sağlığına yönelik dönemsel reklamların ön plana çıkmasıyla, başta takviye edici gıdalar olmak üzere, gıda ve kozmetik ürünler gibi doğrudan tüketicilerin kullanımına yönelik sağlık beyanı içeren ürün reklamları ve sağlık hizmetlerine ilişkin reklamları titizlikle takip ediyor ve inceliyor. Tüketicileri yanıltan, kamu sağlığını bozucu nitelikte, mevzuata aykırı bulunan reklamlar hakkında müeyyide uygulanıyor. Bu kapsamda, şubat ayında aykırı bulunan 47 dosya hakkında 9 milyon 126 bin 735 lira idari para ceza uygulandı.

Takviye edici gıda reklamları raporu yayınlandı

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "2023 Yılı Takviye Edici Gıda Reklamları Raporu"nda, takviye edici gıdalara ilişkin düzenlemeler ve genel sektör değerlendirmesiyle birlikte, sektörün genel hatları çizildi. Takviye edici gıda reklamlarına ilişkin mevzuat ve reklam örneklerinin ayrıntılı incelemeleriyle kapsamlı bir sektör analizi ortaya konuldu. Pandemi sürecinin yol açtığı toplumsal kaygı ve beraberindeki hızlı dijitalleşmeyle birlikte takviye edici gıdalar başta olmak üzere sağlık beyanıyla satışa sunulan ürünler hakkında tüketici aleyhine bilgi asimetrisi oluştuğu gözlemlendi. Bu bağlamda, sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile sosyal medya etkileyicilerinin (influencerlar) tanıtımlarının olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak hem tüketicilerin takviye edici gıda reklamlarına ilişkin farkındalıklarının artırılması hem de sektör aktörlerine yol göstermek amacıyla anılan rapor kamuoyuyla paylaşıldı.

 

Kaynak: (İLKHA)