Mevlana’nın 750. vuslat yılında anma törenleri başladı Mevlana’nın 750. vuslat yılında anma törenleri başladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve 4 yayın derneği, Gazze'deki insani krize uluslararası medya kuruluşlarının sessiz kalmasına tepki gösterdi. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ve yayın dernekleri ortak bir açıklama yaparak uluslararası medyanın Gazze'deki soykırımı görmezden geldiği konusunda sert eleştirilerde bulundu.

RTÜK Başkanı Şahin, açıklamasında, "Filistin'de, Gazze'de insanlık ölürken sessiz kalanlar, her fırsatta evrensel ilkelere sahip olduğunu söyleyip bugün ise bu ilkelerin hiçbirini hatırlamayan uluslararası medya organları, neredesiniz?" dedi. Şahin, uluslararası medya kuruluşlarının Gazze'deki insani krizi görmezden geldiğini ve sivil katliamları raporlamaktan kaçındığını vurguladı.

Gazze'deki soykırımın dünya medyasının görmezden geldiği bir gerçek olduğunu belirten açıklamada, işgalci İsrail'in sivil halka yönelik saldırıları ve masum insanların hayatını kaybetmesiyle ilgili gerçeklerin gizlendiği ifade edildi. Ayrıca, uluslararası medyanın İsrail'e gerçekleştirilen moral ziyaretlerini adım adım takip ederken, Gazze'deki soykırımı görmezden geldiği ve sivillerin üzerine yağan bombalarla ölen çocukları dünyaya göstermekten kaçındığı dile getirildi.

Dürüst medya kuruluşlarının insanlık ve gazetecilik etiği adına gerçekleri, soykırımı ve savaş suçlarını tüm dünyaya duyurmak için canlarını ortaya koyduğu belirtilen açıklamada, uluslararası medya kuruluşlarının bu olayları görmezden gelerek insanlık onuruna zarar verdiği ifade edildi.

(İLKHA)