İletişim Başkanlığı sözleşmeli personel alımı yapacak İletişim Başkanlığı sözleşmeli personel alımı yapacak
 

Küba ve Rusya Federasyonu arasındaki tarihi dostluk bağları, Rus Donanmasına ait bir grup askeri geminin Küba’ya yapacağı ziyaretle pekiştiriliyor.

Küba Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamaya göre, “Admiral Gorshkov” fırkateyni, “Kazan” nükleer denizaltısı, “Nikolai Checker” kurtarma römorkörü ve “Pashin” petrol tankerinden oluşan filo, 12 Haziran’da Küba’ya ulaşacak ve 17 Haziran’a kadar ülkede kalacak.

Küba Silahlı Kuvvetleri yaptığı açıklamada, Rus askeri gemilerinin Havana ziyaretinin Küba ile Rusya Federasyonu arasındaki tarihi dostluk ilişkileri çerçevesinde gerçekleştiğini belirtildi.

Açıklamada, Rus gemilerinin "Küba'nın taraf olduğu uluslararası kurallara harfiyen uydukları ve nükleer silah taşımadıkları, dolayısıyla ülkede durmalarının bölge için bir tehdit oluşturmadığı" vurgulandı.

Rus Donanmasına ait gemiler Havana limanına vardıklarında gemilerden biri Küba devletini selamlamak üzere 21 top atışı yapacak ve bu atışlara Küba Silahlı Kuvvetlerine ait topçu bataryası karşılık verecek.

ABD ordusu, Rus gemilerinin hareketlerini izlediğini ve Küba’ya yelken açtıktan sonra da izlemeye devam edeceğini açıkladı. 

Kaynak: (İLKHA)