Fransa, 2024 Paris Olimpiyatları için Güvenlik Önlemlerini Artırıyor Fransa, 2024 Paris Olimpiyatları için Güvenlik Önlemlerini Artırıyor
 

Rus haber ajansı TASS'ın aktardığına göre Rusya Dışişleri Bakanlığı Asya İkinci Departmanı Direktörü Zamir Kabulov, Taliban’a yönelik yasağın kaldırılması konusunda Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir rapor sundu.

Kabulov, ülkesinin Taliban’ı 5-8 Haziran tarihleri arasında St. Petersburg’da düzenlenecek Uluslararası Ekonomik Forum’a katılmaya davet ettiğini belirtti. Ancak bazı konuların hala beklemekte olduğunu ifade etti.

St. Petersburg forumu, bir zamanlar Londra ve New York’tan Batılı CEO ve yatırım bankacılarını ağırlayan bir etkinlikken, Ukrayna savaşının Rusya’nın Batı ile ilişkilerinde 1962 Küba Füze Krizi’nden bu yana yaşanan en büyük krize yol açmasıyla büyük değişikliklere uğradı. 

Artık Rusya’nın geniş kaynakları ve zenginliğinden pay almak isteyen Batılı yatırımcılar yerine Çin, Hindistan, Afrika ve Orta Doğu’dan ilgi görmeye başladı.

Rusya, 2003 yılında Taliban’ı resmi olarak “terör örgütü” olarak tanımlamış olsa da hareketle gayri resmi temasları kurmaya devam etti.

Kaynak: (İLKHA)