Sudan'ın Rusya Büyükelçisi Muhammed Siraç, ülkesinin Kızıldeniz'de Rus deniz üssü kurma kararına vurgu yaparak, projenin sorununun "sadece prosedürel" olduğunu ve uygulanmasının her iki tarafın sorumluluğunda olduğunu anlattı.

Sputnik'e konuşan Siraç, üssün "Kızıldeniz'de bir lojistik destek noktası"  olduğunu belirterek, iki ülke arasında üssün neye göre inşa edileceği konusunda anlaşma imzalandığını ve konunun "iki ülke arasındaki ilişkiler çerçevesinde incelendiğini" sözlerine ekledi.

Gazze Halkı, Şifa Hastanesi'ni İşgal Sonrası Restore Ediyor Gazze Halkı, Şifa Hastanesi'ni İşgal Sonrası Restore Ediyor

Bu açıklama, Rusya'nın Hartum Büyükelçisi Andrei Chernovl'un "Sudan'ın Kızıldeniz'deki Port Sudan'da bir Rus deniz üssü kurulmasına ilişkin anlaşmayı onaylama prosedürlerini henüz tamamlayamadığını" söylemesinin ardından geldi.

2019 yılında Rusya ve Sudan tarafları, Port Sudan'da Rus Donanması için 300'e kadar Rus askerini barındıracak ve gemilerine yakıt ikmali yapacak bir lojistik destek merkezi oluşturulmasına yönelik bir anlaşma imzaladı.

Sudan'ı ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova ile Hartum arasında Sudan'da Rus Donanması için lojistik merkez kurulmasına ilişkin anlaşmanın şu anda onay aşamasında olduğunu doğruladı.

Kasım 2021'de Sudan Sudan Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Abdülfettah el-Burhan, ülkede bir Rus deniz üssü kurmaya ve anlaşmayı uygulamaya karar verdiğini söyledi.

Kaynak: (İLKHA)