Rusya'nın Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın motorin ihracatını yasaklamayı düşünmediğini belirtti.

Ukrayna, Rusya'nın Petrol Limanını Vurdu Ukrayna, Rusya'nın Petrol Limanını Vurdu

Novak, Rusya'nın bu yılın ikinci çeyreğinde petrol üretimini ve ihracatını kısıtlama kararı aldığını hatırlatarak, ancak motorin ihracatı için herhangi bir yasaklama planlarının olmadığını ifade etti. Üretimi düşürme kararı aldıklarını söyleyen Novak, bu sayede ihracat yerine üretimi azaltacaklarını belirtti.

Son dönemde Rus petrol rafinelerine yönelik yapılan insansız hava aracı saldırılarını da değerlendiren Novak, şirketlerin kapasite ve üretimlerini artırdığını ve bu durumun piyasaya daha fazla benzin ve motorin sürülmesine olanak sağladığını ifade etti.

Motorin üretiminin iç piyasanın ihtiyaçlarının iki katından fazla olduğunu belirten Novak, bu nedenle motorin ihracatına herhangi bir yasak getirmeyi planlamadıklarını dile getirdi. Rus hükümetinin daha önce benzin ihracatını 6 ay süreyle yasakladığını hatırlatan Novak, motorin için böyle bir yasağın uygulanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı