ABD'de Parktaki Partide Kanlı Saldırı: 2 Ölü, 6 Yaralı ABD'de Parktaki Partide Kanlı Saldırı: 2 Ölü, 6 Yaralı

NATO'nun, Rusya sınırlarına yakın bölgelerde gerçekleştirdiği Nordic Response 24 tatbikatı, Moskova'nın sert tepkisini çekti. İşte detaylar:

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gruşko, NATO'nun Rusya'nın kuzeybatısındaki ülkelerde başlattığı Nordic Response 24 tatbikatının provokatif olduğunu vurguladı. Gruşko, "Ordumuz takip ediyor, bunun için gerekli tüm araçlar mevcut. Siyasi tutumumuz gayet iyi biliniyor. Bu tatbikatların aleni bir şekilde provokatif olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Sınır hattına coğrafi yakınlıkta yapılan her türlü tatbikatın askeri vaka riskini artırabileceğini belirten Gruşko, Rusya'nın savunma kabiliyetinin sağlanması için gerekli tedbirlerin alındığını ifade etti.

Rus yetkili, NATO tatbikatının Avrupa'nın güvenliğini zayıflatabileceğini ve kuzey bölgelerinde ek riskler oluşturabileceğini kaydetti.

Nordic Response 24 tatbikatına 14 ülkeden 20 binin üzerinde asker katılıyor. Katılan ülkeler arasında Finlandiya, İsveç, ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, Belçika, Kanada, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç ve İspanya bulunuyor. Tatbikatın 14 Mart'ta sona ermesi planlanıyor.

Kaynak: (İLKHA)