Fransız Basın Ajansı'nın (AFP) analizine göre Rusya, son bir buçuk yılda Ukrayna'da önemli ilerleme kaydetti.Ajans, Amerikan Savaş Araştırmaları Enstitüsü'nün (ISW) uydu görüntülerinin analizine ve Moskova ve Kiev tarafından yayınlanan bilgilere dayanan günlük verilerine dayandırıyor.

Veriler, Rusya'nın yeni taarruzunun merkezi olan ve Moskova'nın birçok şehri ele geçirdiğini söylediği kuzeydoğu Ukrayna'nın Kharkiv bölgesinde 9-15 Mayıs tarihleri ​​arasında 257 kilometrekarelik bir alanı işgal ettiğini gösteriyor.

ABD'de Baltimore Limanı, Köprü Faciasının Ardından Yeniden Trafiğe Açıldı ABD'de Baltimore Limanı, Köprü Faciasının Ardından Yeniden Trafiğe Açıldı

Rus ordusu, ülkenin güneyindeki stratejik Rubotyna kasabası da dahil olmak üzere çeşitli cephe noktalarından kalan 21 kilometrekarelik alanı ele geçirdi.Rus birlikleri, Aralık 2022'nin ortasından bu yana Ukrayna topraklarında bu kadar hızlı ilerlemedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ise buradaki askeri komutanlarla yaptığı görüşmenin ardından Kharkiv'deki durumun "çok zor" olduğunu ancak kendisine göre "kontrol altında" olduğunu açıkladı.

Kaynak: (İLKHA)