Rusya ve Ukrayna arasında devam eden krizde barışçıl çözüm için çaba gösteren BAE, iki ülke arasında esir takası görüşmelerine arabuluculuk etti. BAE Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, arabuluculuk çabalarının başarıya ulaştığını ve 100’er askerin karşılıklı olarak serbest bırakıldığını duyurdu.

Esir takası anlaşması nasıl sağlandı?

BAE Dışişleri Bakanlığı, Rusya ve Ukrayna arasındaki esir takası anlaşmasının nasıl sağlandığına ilişkin detay vermedi. Ancak, iki ülke arasındaki krizinin barışçıl yollarla çözülmesi yönündeki çabaların desteklendiğini vurguladı. BAE, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye ve Arnavutluk Arasında İmzalanan 6 Anlaşmayla İşbirliği Güçleniyor Türkiye ve Arnavutluk Arasında İmzalanan 6 Anlaşmayla İşbirliği Güçleniyor

Yılbaşından bu yana 3’üncü esir takası

Rusya ve Ukrayna arasında BAE’nin arabuluculuğunda gerçekleştirilen esir takası, yılbaşından bu yana iki ülke arasında yapılan 3’üncü esir takası oldu. BAE Dışişleri Bakanlığı, 4 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasında savaşın başlangıcından bu yana en büyük esir takaslarından birinin gerçekleştiğini duyurmuştu. Bu takasta, 200 Rus ve 200 Ukraynalı asker serbest bırakılmıştı. BAE, 31 Ocak’ta da yaptığı açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasında ikinci bir esir takasının daha gerçekleştiğini bildirmişti. Bu takasta, 50 Rus ve 50 Ukraynalı asker serbest bırakılmıştı.

Kaynak: AA