Rusya, Afrika kıtasına insani yardım olarak 200 bin ton tahıl sevkiyatı gerçekleştirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla yapılan sevkiyat, Afrika’nın en yoksul 6 ülkesine ulaştırıldı.

Sevkiyat 30 ila 40 gün sürdü

Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev, Kremlin’de Putin ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, sevkiyatın detaylarını paylaştı. Patruşev, “Afrika kıtasının en yoksul 6 ülkesine buğday tedarikini tamamladık. Afrika kıtasına toplamda 200 bin ton insani yardım ulaştırdık.” dedi.

Patruşev, her bir sevkiyatın 30 ila 40 gün içinde tamamlandığını belirterek, “25 biner ton tahıl Mali, Burkina Faso, Zimbabve ve Eritre’ye; 50 biner ton tahıl ise Somali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ne sevk edildi.” diye konuştu.

BM, Gazze'nin Kuzeyindeki Yardım Engellemelerine Dikkat Çekti BM, Gazze'nin Kuzeyindeki Yardım Engellemelerine Dikkat Çekti

Rusya’nın tahıl ihracatı hedefi 70 milyon ton

Patruşev, Rusya’nın tahıl ihracatı konusunda da bilgi verdi. Patruşev, “Rusya, geçen yıl 16,5 milyar dolar değerinde 66 milyon ton tahıl ihraç etti. Bu yıl da yaklaşık 70 milyon ton tahıl ihraç etmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 27 Temmuz 2023’te yaptığı açıklamada, Afrika’nın en yoksul 6 ülkesine 25-50 biner ton tahılı bedelsiz sevk edeceklerini duyurmuştu. Putin, bu yardımın Rusya’nın Afrika ile iş birliğini geliştirmesine katkı sağlayacağını belirtmişti.

Kaynak: AA-Anadolu ajansı