Moskova (AA) - Rusya, benzin ihracatını 6 ay süreyle yasaklayarak, akaryakıt piyasasındaki dengesizliği gidermeye çalıştı. Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, yaptığı açıklamada, benzin ihracatına yönelik yasak kararını doğruladı.

İç Piyasada Talep Artışı

Novak, benzin ihracatının yasaklanmasının, tüketiciler ve çiftçilerden gelen talebi karşılamak ve rafinerilerin planlı bakımına izin vermek için alındığını belirtti. Novak, iç piyasada benzin fiyatlarının son aylarda yüzde 20’den fazla arttığını ve bunun da enflasyonu tetiklediğini söyledi.

Gazze'de İnsanlık Krizi: BM, Nüfusun Yarısının Açlıkla Karşı Karşıya Olduğunu Açıkladı Gazze'de İnsanlık Krizi: BM, Nüfusun Yarısının Açlıkla Karşı Karşıya Olduğunu Açıkladı

Novak, benzin ihracatının yasaklanmasıyla birlikte, rafinerilerin üretim kapasitelerini artırmalarını ve stoklarını yükseltmelerini beklediklerini ifade etti. Novak, ayrıca, benzin fiyatlarının düşürülmesi için vergi indirimleri ve teşvikler de uygulanacağını kaydetti.

Bazı Ülke ve Bölgeler Yasaktan Muaf

Kararın, 1 Mart’ta yürürlüğe gireceği ve 6 ay süreceği bildirildi. Karar, Avrasya Ekonomik Birliği üye ülkeleri, Moğolistan, Özbekistan ile Gürcistan’ın Rusya destekli iki bölgesi Güney Osetya ve Abhazya’yı kapsamıyor. Bu ülke ve bölgeler, Rusya ile ikili anlaşmalar çerçevesinde benzin ithal etmeye devam edebilecek.

Rusya, artan fiyatlar ve talep nedeniyle geçen yılın eylül ve kasım aylarında da benzin ihracatını kısıtlamıştı. Düzenlemeden Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan muaf tutulmuştu.

Kaynak: (İLKHA)