Ukrayna, Rusya'nın enerji tesislerini hedef alan geniş çaplı hava saldırılarında termik ve hidroelektrik santrallerinde hasar meydana geldiğini duyurdu. Rusya'nın füzeler ve insansız hava araçları (İHA) kullanarak düzenlediği saldırılarda, Ukrayna'daki enerji tesislerine 99'a yakın füze ve İHA ile saldırıldığı belirtildi.

Ukrayna ordusu tarafından yapılan açıklamada, enerji tesislerini hedef alan 60 İHA'dan 58'inin ve 39 füzeden 26'sının Ukrayna hava kuvvetleri tarafından imha edildiği ifade edildi. Bu saldırılar sonucunda Ukrayna İçişleri Bakanı Ihor Klymenko'nun verdiği bilgiye göre, 10 bölgede alarm durumu ilan edildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise Rusya'nın ülkenin yakıt ve enerji tesislerine çeşitli tipte füzeler ve İHA'lar kullanarak gerçekleştirdiği saldırıları sert bir dille kınadı. Açıklamada, Rusya'nın saldırılarının Ukrayna'nın enerji güvenliğine yönelik giderek artan bir tehdit oluşturduğu vurgulandı.

Gazze'de İnsani Dram: Temiz Su Bulunamıyor Gazze'de İnsani Dram: Temiz Su Bulunamıyor

Ukrayna, Rusya'nın enerji tesislerine yönelik saldırılarıyla ilgili uluslararası toplumdan gerekli desteği ve tepkiyi beklerken, olayın uluslararası boyutlarına da dikkat çekiyor. Gelişmeleri yakından takip eden uluslararası kamuoyu, taraflar arasındaki gerilimin artmasından endişe duyuyor.

Kaynak: (İLKHA)