Genetik ve stres gibi çevresel faktörler başta olmak üzere pek çok faktöre bağlı olarak gelişen saç beyazlaması, pek çok kişinin başlıca sorunları arasında yer alıyor. Hem kadın hem de erkeklerin sorunu olan saç beyazlaması, çoğu zaman kimyasal boyalar ile çözüme kavuşturuluyor. Oysaki uzmanlara göre kimyasal boyalar geçici bir çözüm olmakla birlikte her zaman sağlıklı bir çözüm olarak da görülmüyor.

Saç beyazlamaları ile baş etmenin daha doğal yöntemlerinin olduğuna dikkat çeken uzmanlar, İbn-i Sina tarafından tam 1000 yıl öncesinde önerilen yağlara dikkat çekiyor. Döneminin ünlü alimlerinden olan İbn-i Sina, o günden bugüne pek çok kür ve alternatif tıp yöntemini ardında bıraktığı gibi modern bilimin temellerini oluşturan alimler arasındaki yerini de almış bulunuyor. İbn-i Sina’nın saç beyazlarına karşı tavsiye ettiği yöntem ise iki ayrı yağ oluyor. Peki saç beyazlamalarına ne iyi gelir? Saç beyazlaması nasıl geçer? İşte İbn-i Sina’nın beyaz saçlara karşı önerdiği o yağlar…

BAN OTU YAĞI İBN-İ SİNA’NIN ÖNERİLERİ ARASINDA YER ALIYOR

64607a2fe4bfdc01cc7698e5

Aman dikkat! Uyurken de hastalanabilirsiniz! Meğer çorapla uyumak o kadar tehlikeliymiş ki… Aman dikkat! Uyurken de hastalanabilirsiniz! Meğer çorapla uyumak o kadar tehlikeliymiş ki…

İbn-i Sina’nın önerileri arasında yer alan ban otu yağı, saç beyazlamasını engelleyen yağlar arasında yer alıyor. Saç beyazlamalarını engellediği gibi yeniden saç çıkardığı için çıkan saçların siyah olmasını da sağlayan bu yağ, saç beyazlamasını geçici olarak değil, kalıcı olarak çözüyor. Aynı zamanda saç için oldukça etkili olan bu yağ, saçın daha dolgun ve parlak görünmesi için de kullanabilecek olan yağlar arasında yer alıyor. İbn-i Sina’nın saç beyazlarına karşı başka bir doğal yağ önerisi de bulunuyor.

İBN-İ SİNA, ÇÖREK OTU YAĞINI DA TAVSİYE EDİYOR

Asırlar öncesinden saç beyazlamalarına karşı iki ayrı yağ öneren İbn-i Sina’nın ikinci önerisi ise çörek otu yağı oluyor. Beyazlama problemine çözüm olan bu yağ, saçın renk pigmentini koruyarak saçların siyah kalmasını sağlıyor. Saça hoş bir parlaklık veren bu yağ, aynı zamanda saç derisindeki kaşıntılara da iyi geliyor. Kepek ve saç kırılması gibi birçok probleme de iyi gelen bu yağ, saçlara doğal bir bakım yapıyor. Ancak uzmanlar olası bir alerjiye karşı doktora danışmadan bu yağları kullanmamayı tavsiye ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi