Saç dökülmesi günümüzde birçok kişinin karşılaştığı en temel problemler arsında yer alıyor. Özellikle erkeklerin sık yaşadıkları bu problemler zaman zaman kadınlarda da görülebiliyor. Saç dökülmesi şikayeti olanların bazı bitkisel yöntemler kullanarak dökülmenin önüne geçmeleri de mümkündür.

Saç dökülmesi normal şartlar altında doğal bir süreçtir. Ancak aşırı saç dökülmesi şikayetlerinde çeşitli önlemler almak gerekiyor. Özellikle saç dökülmelerine karşı bazı bitkisel çözümler fayda sağlamaktadır.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR?

Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Başta genetik faktörler olmak üzere vitamin ve mineral eksiklikleri, stres ve çevresel faktörler saçların daha hızlı dökülmesine ve seyrelmesine neden olabiliyor.

Saç dökülmesinin nedenlerinden bazıları ise kısaca şunlardır:

Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik

- Genetik faktöler,

- B12, magnezyum, çinko ve demir eksikliği,

- Stres,

- Yanlış şampuanlarının kullanılması,

- Yanlış saç bakım uygulamaları vb.

Saç dökülmesi şikayetlerinin ortaya çıkmasının ardından en kısa sürede önlem almak ve bazı doğal yöntemlere başvurmak önemlidir. Özellikle doğal bitkisel yöntemler bir hayli etki etmektedir.

SAÇ DÖKÜLMESİNE NE İYİ GELİR, NASIL ÖNLENİR?

sac-dokulme-oneri

Saçları hızla dökülen ve güçsüzleşen kişilerin bazı önlemler alarak bu sorundan kurtulması mümkündür. İlk olarak bu kişilerin vitamin ve mineral takviyeleri ile saçlarını korumaları mümkündür. Diğer yandan saçları şekillendirme ve kurutma alışkanlıkları gözden geçirilmelidir. Saç dökülmesinin önlenmesi için doğru metotlar kullanılmalıdır.

Saç dökülmesine iyi gelen bitkisel çözümlerden bazıları ise şunlardır:

- Badem Yağı: Badem yağını saç maskesi olarak kullanarak saçın kaybedilen gücünü yenilemek ve hacim kazandırmak mümkündür. Ayrıca saç dipleri ve uçlarını da besleyerek saç dökülmesini önler. Haftada 1 defa kullanımı yeterlidir.

- Karanfil: 15 tane karanfili bir bardak suyun içinde kaynattıktan sonra ılıması beklenir. Sonrasında bu suyu süzerek saçlar masaj yaparak yedirilmelidir. İşlem sonrasında saçlar yıkanarak temizlenmelidir.

Kaynak: Haber Merkezi